Mladi poduzetnici u Hrvatskoj

Od sredine ožujka do početka svibnja 2011. učenici trećih i četvrtih razreda Gospodarske škole Čakovec imat će priliku sudjelovati u edukacijskom projektu Mladi poduzetnici u Hrvatskoj (Young Entrepreneurs in Croatia – YEC) koji svake godine organizira najveća svjetska studentska organizacija AIESEC. To je globalna neprofitna udruga studenata koja promiče pozitivne društvene promjene i razvoj liderskih vještina kod mladih. Projekt YEC zamišljen je tako da se kod učenika trećeg i četvrtog razreda predavanjima, radionicama i debatama razviju osnovne poduzetničke vještine kako bi se što prije pripremili za konkurentno tržište Europske unije. U suradnji s AIESEC-om, radionice vode za to osposobljeni inozemni praktikanti koji govore engleski jezik.

Projekt se realizira tijekom šest do osam tjedana. U svakom tjednu predviđena je jedna tema koja se obrađuje u okviru jedne radionice s debatom. Teme se bave motivacijom, tehnikama pregovaranja i prezentiranja, timskim radom, vođenjem projekata, poduzetništvom i planiranjem karijere. Sudjelovanjem u radionicama učenici će steći vrijedne alate za pokretanje i vođenje posla u kontekstu europskog tržišta nakon završetka školovanja. Važno je naglasiti da su radionice potpuno interaktivne jer potiču aktivno sudjelovanje učenika i omogućuju simulaciju najvažnijih aspekata poslovanja jedne tvrtke, stoga će učenici svoje teorijsko znanje moći primijeniti u konkretnom slučaju.

Osim radionica, u sklopu projekta održat će se i pet debata o hrvatskom obrazovanju, društvu i pristupanju Europskoj uniji. Njihov je cilj pobuditi interes mladih za suvremena zbivanja u Hrvatskoj i svijetu te ih potaknuti na iskazivanje mišljenja o zadanoj temi. Budući da edukatori dolaze iz različitih dijelova svijeta i govore engleski jezik, učenici će imati prilike poraditi na svojim jezičnim vještinama i kompetencijama u realnim situacijama, koje su, u didaktičkom smislu, prijeko potrebne nakon savladavanja gramatike i vokabulara u redovnoj nastavi. Za jezične pripreme brinu se Ivana Roža-Kermeci i Marko Zoričić, profesori engleskoga jezika.

Uz navedene ciljeve, sudionicima će se pružiti mogućnost uspostavljanja međunarodnih kontakata i podizanja svijesti o kulturološkim sličnostima i razlikama diljem svijeta te razvijanja volonterskog duha. Nadamo se da će učenici prepoznati prednosti ovog projekta te svojim angažmanom pridonijeti njegovoj realizaciji.

Sa svake održane radionice bit će prezentiran kratak izvještaj koji možete pogledati u rubrici Radionice.

POPIS UČENIKA ZA PREDAVANJA I DEBATE

1. Tifani Ban  3.lš razred