Francuzi u Gospodarskoj školi
Autor: Željka Mihalic, 19. 5. 2019.

Od 27. travnja do 12. svibnja 2019. u Gospodarskoj školi boravila je skupina učenika i nastavnika iz francuske škole LP Ramiro Arrue. Njih devetoro tijekom dva je tjedna upoznavalo Čakovec i okolicu te su imali prilike uživati u međimurskim delicijama.

Glavni razlog njihova dolaska bio je strukovno usavršavanje. Tako su nova znanja usvajale četiri djevojke iz područja tekstila i dvojica momaka iz područja prometa.

Djevojke su u sklopu nastave u Gospodarskoj školi učile kako se izrađuju odjevni predmeti od pletiva. Uz pomoć mentorice Ana-Marije Bogdanović izradile su majice i hlače od pletiva te su usavršile tehniku suhog filcanja.

Učenici iz prometnog sektora škole LP Ramiro Arrue prvi su tjedan prisustvovali satima praktične nastave gdje im je predstavljen simulator svjetla na vozilu, isprobali su simulator vožnje, prikazano im je crtanje u Auto-CAD-u, dok su sljedeći tjedan bili u poduzeću ARNO d.o.o. To je tvrtka koja se bavi cestovnim prijevozom robe te je ovlašteni servis za kamione VOLVO. Učenici su se susreli s našim načinom rada u teretnom prijevozu te su imali priliku vidjeti popravak i pregled kamiona.

Osim toga, ove godine imali smo i zanimljivu nastavu koju je održala profesorica Catherine Uranga. Naime, kroz ERASMUS + projekt GI-Baj-Mo 3, čiji je nositelj Gospodarska škola, organizirali smo posjet profesorice koja je održala uistinu zanimljiva predavanja i vježbe iz područja ručnih radova s metalnim nitima te izrade cvjetova od raznih tekstilija.

Za goste smo organizirali i posjete tvornicama. Posjetili smo poduzeće XD u Šenkovcu i poduzeće KROKO u Svetom Ivanu Zelini. Ženski je dio grupe, naravno, bio oduševljen prvim poduzećem i modnim novitetima koje su tamo vidjeli, a muški dio oduševio se vojnom i policijskom opremom u KROKO-u.

Osim toga, bili su na proslavi Praznika rada u Starom gradu, a tijekom vikenda posjetili su našu prekrasnu obalu i Plitvička jezera. Jako im se svidjelo te se vesele ponovnom dolasku dogodine.