Dan ljubaznosti u prometu
Autor: Velimir Posavec, 22. 5. 2016.

Temeljem Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa RH 2011. - 2020. godine, Policijska uprava međimurska, u suradnji s Turističkom zajednicom grada Čakovca i Gospodarskom školom,  organizirala je akciju Dan ljubaznosti u prometu.

U srijedu, 18. svibnja od 9 do 14 sati dvadesetak učenika Gospodarske  škole zanimanja cestovni tehničar na pet pješačkih prijelaza u gradu Čakovcu nadziralo je poštivanje prednosti pješaka na pješačkim prijelazima. Na posebnim obrascima bilježili su registarske oznake savjesnih vozača na osnovu kojih će slučajnim odabirom petero vozača biti nagrađeno na svečanosti povodom obilježavanja Dana grada Čakovca na Trgu Republike 28. svibnja 2016. godine. Nagrade dodjeljuje Turistička zajednica grada Čakovca te Policijska uprava međimurska.

Temeljni je cilj akcije poticanje tolerantnijih odnosa vozača i pješaka, odnosno poticanja vozača da poštuju prednost pješaka na pješačkim prijelazima. Prema prometnim pravilima i kulturi, od vozača očekujemo da se zaustave ispred pješačkih prijelaza i da rukom daju znak pješacima da prijeđu preko ceste. Ta gesta ima značenje: Ja sam vas vidio i izvolite, prijeđite cestu. S druge strane, pješake potičemo da se vozačima zahvale ili naklonom glave kažu: Hvala. ili da se osmjehnu. Krajnji je cilj akcije osjećati se sigurnije i ugodnije u gradu u kojem živimo. Naravno, želja nam je da takvo kulturno i ljubazno ponašanje postane dijelom naše svakidašnjice.

Izvor: Smiljka Kovačić, prof.