Ostvarena prva mobilnost u projektu Erasmus + pod nazivom Apples
Autor: Velimir Posavec, 17. 1. 2016.

Prvi susret, u okviru Erasmus +  projekta, odobren od Agencije za mobilnost i programe EU,  pod nazivom Apples - Applying Practices for Productive Learning of Entrepreneurial Skills,  ostvarili smo posjetom njemačkom gradu Andernachu gdje smo boravili od 6. do 11. prosinca 2015. godine. Škola domaćin bila nam je škola August-Horch-Schule u Andernachu.

Našu školu predstavilo je troje učenika smjera poljoprivredni tehničar: Petar Padarić (4.PT), Sara Kos (4.PT) i Viktor Mesarić (1.PT)  uz pratnju četvero profesora: Vesne Stunković, Ivane Roža-Kermeci, Natalije Varga i Zvonimira Siladija.

Osnovni cilj projekta je razvijanje poduzetničkih, digitalnih i jezičnih vještina kod učenika kroz temu jabuka.

Glavna tema našeg prvog susreta bila je osnivanje poduzeća. Učenici su zajedno s kolegama iz Njemačke, Italije, Poljske, Grčke, Litve i Portugala istraživali mogućnosti otvaranje poduzeća u različitim zemljama, ponudu jabuka u dućanima, njihove cijene, koji proizvodi se nude na bazi jabuka (šamponi, maske za lice, kupke…), kreativno se izražavali izrađujući dekorativne predmete na temu jabuka, pripremali jela od jabuka, izradili logo projekta.

Kako bi se što bolje pripremili za prvi zadatak, a to je kako otvoriti tvrtku u Hrvatskoj, posjetili smo Županijsku komoru u Čakovcu gdje smo od gospodina Silverija Petriše, dipl. oec. dobili sve potrebne informacije o tome.

U Njemačkoj su predstavljeni primjeri dobre prakse mladih poduzetnika, njihova iskustva, izazovi.

Posljednji dan u holu škole održan je sajam proizvoda od jabuka. Dio je bio predviđen za proizvode koji se mogu kupiti u dućanu, a dio su bili proizvodi koji su učenici naše škole proizveli u školi u sklopu svoje praktične nastave – sok od jabuka, čips, čaj, ocat.

Projekt pod istim nazivom APPLES otvoren je i kao eTwinning projekt radi bolje komunikacije među partnerima i bolje vidljivosti aktivnosti koje se odvijaju u sklopu projekta.

Projekt se može vidjeti na stranici

Izvor: Vesna Stunković, prof.