GOSPODARSKA ŠKOLA U NOĆI MUZEJA
Autor: Nenad Breslauer, 2. 2. 2015.

Učenici i nastavnici Gospodarske škole Čakovec dobili su priliku predstaviti se u obilježavanju 10. Noći muzeja koja se održala 30. siječnja u Muzeju Međimurja Čakovec. Naime, Muzej Međimurja Čakovec, Prekmurski muzej Murska Sobota, Gospodarska škola Čakovec i Srednja škola Prelog partneri su na IPA projektu pHisCulture. U sklopu projekta istraživali su zlatno doba Čakovca – kraj 19. i početak 20. stoljeća.  Najistaknutiji je događaj projekta otvorenje izložbe tijekom Noći muzeja. Učenici i nastavnici Gospodarske škole u toku projekta proučavali su zadano povijesno razdoblje. Stekli su znanja o načinu odijevanja, izradi frizura i kozmetici koja se koristila nekad. Izradili su, i na otvorenju prikazali, šest povijesnih kostima i osmislili su dvije modne revije suvremenih odjevnih predmeta inspiriranih modom s početka stoljeća. U revijama su sudjelovale učenice i nastavnici Gospodarske škole.

U projekt je tijekom cijele godine uloženo puno truda, a uključili  su se učenici i nastavnici iz područja tekstila, frizerstva, kozmetike i grafičkih tehnologija.  Iz područja tekstila bili su uključeni nastavnici: Ana-Marija Bogdanović, Katica Korunek, Andreja Modrinjak, Jadranka Prošev i Zlatko Serec. Povijesne frizure s kraja 19. stoljeća predstavile su nastavnice iz područja frizerstva: Nives Kocijan i Karmen Koroš, s načinom šminkanja upoznale su nas Nikolina Makovec i Nevenka  Perin, a iz područja grafičkih tehnologija uključili su se nastavnici Rusa Trajkova i Vedran Ivanković.

Vjerujemo da smo svim posjetiteljima uspjeli prenijeti duh života s kraja 19. stoljeća i približiti zlatno doba čakovečke prošlosti.