Stručno usavršavanje u Njemačkoj u sklopu Erasmus+ projekta GiBajMo3
Autor: Željka Mihalic, 13. 9. 2018.

Matija Krhač, nastavnik iz Gospodarske škole, od 12. do 19. kolovoza 2018. bio je na stručnom usavršavanju na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu u Njemačkoj.

Spomenuti OPG posjeduje 140 hektara obradivih površina na kojima se uzgajaju ratarske kulture kao što su pšenica, kukuruz, uljana repica i ječam, od kojih neke služe za proizvodnju stočne hrane, a neke se plasiraju na tržište. Zanimljivo je da su ove godine pokušali sa sjetvom kvinoje koja baš nije uspjela. U sklopu OPG-a smještena je farma muznih krava (90 muzara) s pratećom opremom. Na krovu farme nalaze se solarni paneli za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora koja djelomično ide u mrežu, a dijelom se koristi na OPG-u. Na gospodarstvu je stalno zaposlen jedan radnik, a ostale poslove obavlja tročlana obitelj. Gospodarstvo posjeduje osnovne strojeve za obradu tla i žetvu, a strojevi koji se rjeđe koriste u sustavu su strojnih prstena. Članovi gospodarstva stalno se educiraju u svim područjima proizvodnje od strane nadležnih službi. U sklopu usavršavanja nastavnik M. Krhač posjetio je i obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja se bave proizvodnjom jagoda, šparoga, ruža, proizvodnjom bioplina iz kukuruzne silaže te ekološkim uzgojem kokoši nesilica.

Izvor: Matija Krhač