NOVI LEONARDO PROJEKTI GOSPODARSKE ŠKOLE
Autor: Nenad Breslauer, 17. 6. 2013.

Agencija za mobilnost i programe EU na natječaju 2013. godine Gospodarskoj školi u Čakovcu odobrila je dva nova projekta Leonaro da Vinci: S Vivatom do znanja i PUT se nastavlja.

Projekt S Vivatom do znanja je projekt mobilnosti – početno strukovno obrazovanje i osposobljavanje (IVT- Initial Vocational Training). Partneri Gospodarskoj školi u ovom projektu su slovenska poduzeća Terme Vivat, Moravske Toplice i tiskara M.A.M., Puconci. Projekt će omogućiti dvotjednu stručnu praksu za 26 učenika Gospodarske škole iz sektora osobnih usluga i kože i tekstila. Uključena su sljedeća zanimanja: frizer, kozmetičar, pediker, pismoslikar, krojač i pomoćni krojač. Učenici će biti raspoređeni u 4 skupine i smješteni u apartmanima Terma Vivat. S njima će u Sloveniji boraviti i pratitelji koji će im biti cijelo vrijeme na raspolaganju. Osim stručnih znanja učenici će upoznati Sloveniju, slovenski jezik i kulturu, steći veću samostalnost i sigurnost. Sve to će doprinjeti njihovoj većoj motiviranosti za učenje i konkurentnost pri traženju zaposlenja nakon završetka školovanja. Za projekt je dodijeljeno 39.220,00 eura.

Projekt PUT se nastavlja je projekt mobilnosti - osobe na tržištu rada (PLM- People in the Labour Market). Projekt je nastavak uspješne suradnje sa slovenskim poduzećem Ocean Orchids iz Dobrovnika, s kojim smo uspješno proveli projekt PUT. Korisnici projekta su učenici koji su upravo završili školovanje u Gospodarskoj školi, prvenstveno u poljoprivrednoj struci. Projekt će trajati dvije godine i omogućiti stručnu praksu u trajanju od dva tjedna za 40 bivših učenika škole tijekom dvije generacije. Projekt daje priliku bivšim učenika za susret sa stvarnim radnim mjestom i radnim obavezama. Učenici će upoznati i kulturu, jezik i geografska obilježja Slovenije. Pridonijet će većoj samostalnosti i motiviranosti za traženje prvog zaposlenja. Projektu je dodijeljeno 64.810,00 eura.