Suradnja Gospodarske škole Čakovec i udruge „Kalinka“
Autor: Nenad Breslauer, 13. 6. 2013.

Na dan rođenja Aleksandra Sergejeviča Puškina 6. lipnja svake se godine obilježava Međunarodni dan ruskog jezika. Tim povodom u Domu sindikata u Čakovcu održana je prigodna svečanost.

Svečanosti su bili nazočni predstavnici Ruskog Veleposlanstva, predstavnici Međimurske županije, ravnatelji  osnovnih i srednjih škola, učenici koji uče ruski jezik, njihovi roditelji, predstavnici medija, članovi udruge Kalinka te brojni drugi gosti.

Nasvečanosti su ispraćeni maturanti – učenici koji uče ruski jezik te nagrađeni učenici koji su sudjelovali na natječaju prezentacija.

Naime, Gospodarska škola Čakovec i Udruga ruskog govornog područja u Međimurju „Kalinka“pod pokroviteljstvom Veleposlanstva Ruske Federacije u Hrvatskoj s ciljem poticanja interesa za učenje ruskog jezika, upoznavanja s ruskom baštinom i kulturom te razvijanja multikulturalnosti, raspisali su u ožujku natječaj za izbor najbolje prezentacije na hrvatskom jeziku na temu Rusija. Na natječaj su se mogli javiti svi srednjoškolci s područja RH.

Na natječaj su  pristigle 22 prezentacije, a prema ocjeni žirija (Tatjane Mikolaj, prof. ruskog jezika i kulture,Zdenke Višnjić-Špes, dipl. polit. i dipl. bibl., Irine Ilijaš, dipl. bibl., Ratka Čučeka, mag. psych.i Svjetlane Borković, dipl. uč.) najboljom je proglašena prezentacija Marija Peića iz Zagreba koji je svoju prezentaciju tom prigodom predstavio publici.

Zbog izuzetno jakog i velikog ruskog tržišta (zemlje koja je, naime, 303 puta veća od Hrvatske), interes za učenje ruskog jezika raste iz godine u godinu.

Ravnateljica Sabrina Blajda isto je tako istaknula kako je multikulturalnost dobra, potrebna u razvoju, te da se iduće šk.god. nastavlja nastava ruskog jezika i kulture na školi kao izborni predmet za sve zainteresirane učenike Gospodarske škole u Čakovcu.