XXV. SMOTRA UČENIČKIH ZADRUGA REPUBLIKE HRVATSKE
Autor: Nenad Breslauer, 15. 5. 2013.

11. - 12. svibnja u Zagrebu u Boćarskom domu

U organizaciji Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva i Hrvatske zajednice tehničke kulture održana je XXV. Državna smotra učeničkih zadruga republike Hrvatske.

Na Smotri je sudjelovalo 52 učeničke zadruge iz cijele Hrvatske i 1 učenička zadruga iz Manchestera, UK.  Svaka županija imala je svoj izložbeni prostor na kojem su bili izloženi proizvodi svih zadruga iz određene županije, tako da su na ovaj način  svojim proizvodom  predstavljene svaka od 343 učeničke zadruge iz Hrvatske.  Od pristiglih 16 istraživačkih radova, povjerenstvo za istraživačke radove izabralo je 10 radova koji su prezentirani na Smotri.

Učenička zadruga „Jabuka“ Gospodarske škole iz Čakovca sudjelovala je na Smotri sa Slikarskom sekcijom  Pismoslikarskog zanimanja, pod vodstvom mentora  prof. Vedran Ivanković,akad.slik. i učenicima 2. KP razreda Elizabetom  Cindrić i Sabinom Jurčec.

Zadruga se predstavila sa reljefnim  gipsanim suvenirima etno motiva tradicionalne i autohtone Međimurske hiže i  Međimurske rožice sa Međimurske narodne nošnje, te se predstavila  grafikama u tehnici linoreza sa motivima grada Čakovca.

Pod vodstvom prof. Dunje Geršak i učenice 3. PT razreda Anje Škvorc zadruga se predstavila sa samostalnim istraživačkim radom učenika „ Uzgoj lisnatog povrća u plutajućem hidroponu“ te njime osvojila 3. Mjesto između 10. Pristiglih radova.

Izvor: Vedran Ivanković