Svjetsko okupljanje zadruga u Manchesteru
Autor: Nenad Breslauer, 19. 11. 2012.

Učenicima hrvatskih srednjih škola, koji su članovi  učeničkih zadruga, bilo je omogućeno putovanje u Manchester na Svjetsko okupljanje zadruga. Prije ovog putovanja, 15. listopada 2012., učenici odabrani za put u Manchester sudjelovali su i na Državnoj smotri u Primoštenu.  Među odabranim učenicima bila je Barbara Fučec, učenica Gospodarske škole Čakovec, Luka Matok iz Zagreba, Armando Vale iz Poreča i Ana Denžić iz Varaždina.

Dnevnik putovanja

Na okupljanju u Manchesteru  predstavljali smo proizvode koje izrađuju učenici  u našim učeničkim zadrugama. Na putovanje smo krenuli 31. listopada 2012. godine s Blankom Horvat, tajnicom Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, i Silvanom Šebalj Mačkić, učiteljicom  iz OŠ Petar Zrinski Čabar. Međusobno smo se poznavali pa smo najprije uživali u novom iskustvu: vožnji avionom. U iščekivanju aviona za Manchester, proveli smo nekoliko sati u razgledavanju Münchena. U Manchester smo stigli u kasnim, večernjim satima. Smjestili smo se u hostelu YHA.  Sljedećeg dana stigli smo na odredište, na Svjetsko okupljanje zadruga. Odmah smo dobili radni zadatak: razgledati što ostale zadruge predstavljaju, skupiti pečate i tražiti odgovore na pitanja iz putovnice „Where in the world“. Za uspješno obavljen zadatak dobili smo nagradnu šalicu, čokoladicu i olovku. Ovim zadatkom imali smo priliku upoznati ljude iz cijeloga svijeta, kao i kreativne proizvode koje izrađuju. Naravno, već prvog dana bilo je vremena i za razgledavanje grada i kupovinu. Sljedećeg dana čekala nas je prezentacija proizvoda i osmišljavanje štanda kako bismo privukli što više posjetitelja i kupaca. Najviše ih je privlačila torbica u obliku kućice, različiti predmeti od lavande i tekući proizvodi. Bili smo sretni što smo pridobili Engleze svojim proizvodima. Cijeli dan proveli smo pred štandom. Upoznali smo nove ljude s kojima smo razmijenili majice, ali i iskustva. Prezentacije su završile u poslijepodnevnim satima. Zahvalili smo se organizatorima, vratili se u hostel gdje smo proveli posljednu večer u zajedničkom druženju.

Dane provedene na Svjetskom okupljanju zadruga pamtit ću zauvijek. Zahvaljujući sudjelovanju u ovom projektu uspješno sam predstavila Gospodarsku školu Čakovec, upoznala sam nove prijatelje, obogatila sam svoje životno iskustvo, razvila prezentacijske i komunikacijske vještine i stekla samopouzdanje. Stoga, svima preporučam uključivanje  u slične projekte.

Barbara Fučec, 4. PT

Slika 1. Proizvodi od lavande Gospodarske škole Čakovec, Učenička zadruga  „Jabuka“

Slika 2. Izložbeni štand u Manchesteru

Slika 3. Svi članovi na  uređenom štandu