Njemačka – Andernach 9.10.-15.10.2012.
Autor: Vesna Stunković, 5. 11. 2012.

Naša prva mobilnost: Njemačka – Andernach  9.10.-15.10.2012.

Tema susreta: Marketing vina

Prvi Comenius susret ostvarili smo posjetom njemačkom gradu Andernachu, gdje smo boraviti od 10.do 15. oktobra 2012. g. Grad se nalazi na obali rijeke Rajne i broji oko 30 000 stanovnika.

Na našu prvu mobilnost krenuli smo kombijem u sastavu : profesori- Vesna Stunković i Kristijan Valkaj, ravnateljica Sabrina Blajda i učenici Benjamin Damiš, Matija Novak i Helena Kovačić.

Nakon cjelodnevne ugodne vožnje u večernjim satima stigli smo u Andernach. Pred hotelom su nas dočekale obitelji u kojima su bili smješteni učenici.

1. dan - ponedjeljak - 10.10.2012.

Škola domaćin bila nam je škola  August-Horch-Schule u Andernachu.

Međusobno upoznavanje prošlo je u ležernoj atmosferi, a Helena, Benjamin i Matija brzo su se snašli i upoznali s drugim učenicima. Njemački učenici upoznali su nas s programom rada.

Već prvog dana učenici i nastavnici krenuli su na svoj prvi radni zadatak. Obilazili su restorane i supermarkete  i postavljali pitanja vezana za marketing vina.

Što ćemo raditi u narednih 5 dana

Svi smo odmah bili aktivirani i zaposleni.

Prijateljstva su odmah sklopljena.

Što je marketing? Na vrlo maštovit način prikazali su nam njemački učenici.

Radni sastanak prije obilaska restorana i supermarketa.

2. dan, 11.10. - utorak

Nakon sastanka na željezničkom kolodvoru krenuli smo vlakom do grada Rüdesheima. Vlakovi su točni, brzi i udobni. Nakon ugodne vožnje vlakom, lagano smo prošetali do rijeke Rajne gdje smo se ukrcali na brod. Nakon broda čekalo nas je iznenađenje.Vožnja gondolom preko vinograda.

Više nego točan.

Vožnja Rajnom

gondolom preko vinograda

Matija je želio isprobati koliko je teška bačva. Ipak je teška.

Ako ste se umorili u bačvi možete i prespavati

3. dan - 12.10. - srijeda -

Kakve su odgovore dobili o marketingu vina prezentirali  su nam učenici preko izrađenih plakata. Ekipa je bila internacionalna i vrlo maštovita.

Teme su bile različite:

Ponuda vina u restoranu i cijene, načini  reklamiranja  vina, ponuda  vina  u Kauflandu

Uslijedila je prezentacija škola - Italija, Hrvatska, Španjolska, Turska. Matija i Benjamin su uz pomoć Helene hrabro predstavili Hrvatsku.

Matija  s ekipom iz Njemačke, Poljske i Portugala prezentira načine marketinga vina u Njemačkoj

Prezentirali smo i Hrvatsku. Bravi dečki!

Nakon radnog dijela - ručak u školskoj kantini. Juha od tikvi. Nekima mljac, a neki su to prvi put probali.

4. dan - 13.10. - četvrtak

Odlazak vlakom u dolinu rijeke Ahr – u grad Ahrweiler. Prvo smo posjetili vinski muzej gdje smo saznali sve o povijesti vinogradarstva u dolini rijeke Ahr. Nakon degustacije vina i soka od grožđa uslijedila je vinogradarska tura. Vinogradi se nalaze na strmim nagibima, a tlo je kamenito. Naravno, najzastupljenija sorta je Rajnski rizling, ali uzgajaju se i druge sorte kao Muller-Thurgau, Silvanac, a od crnih sorti prevladavaju Pinot crni, Dornfelder i Portugizac. Vrijeme je berbe grožđa, a ranije sorte lagano vriju.

U muzeju

Naš tim

Kako to samo obrađuju??

Degustacija vina

5. dan - 14.10. - petak

Zadnji dan završili smo evaulacijaom  i ispunjavanjem ankete o našim dojmovima. Što nas se sviđalo, što bi mogli poboljšati. Glasali smo za logo projekta kojeg su predložili učenici.

Glasanje za logo projekta.

Naši dojmovi

Nakon toga krenuli smo vlakom u grad Koblenz.  Grad je smješten na obje obale rijeke Rajne, gdje se  rijeka Mozel ulijeva u Rajnu. To je treći po veličini grad u Porajnju,  a ima oko 106.000 stanovnika.

Rijeka Rajna i Mozel

Rimljani su  bitno utjecali na razvoj vinogradarstva i vinarstva na ovom području.

Gondola vozi na drugu stranu obale

Sve je u znaku grožđa i vina.

Zajednička fotografija za sjećanje

Kraj dana završio je zajedničkim druženjem.  Rezala se tiblica iz Međimurja, makovnjača i međimurska gibanica. Kuhali su se i specijaliteti iz Španjolske i Portugala, jeli kolači iz Italije,  predstavila Litva. I na kraj uslijedilo je ugodno druženje uz internacionalno piće i iće.

Matija vješto reže tiblicu

Portugalski, španjolski i hrvatski specijaliteti

Predstavljanje Litve

6. dan - subota - 15.10.2012.

Došao je i zadnju dan i naš povratak kući. Kombi je spreman, a mi smo se vratili kući puni dojmova i lijepih uspomena.

U prilogu možete vidjeti prezentaciju o Hrvatskoj.

Priloženi dokumenti:
Croatia.pdf (1.29 MB)