Dm green city project: Veliki uspjeh Gospodarske škole Čakovec
Autor: Nenad Breslauer, 18. 6. 2012.

Dm green city project najavljen je 5. travnja 2012. godine na konferenciji za medije u Zagrebu, u kinu Europa. Tom su prigodom organizatori projekta predstavili razne aktivnosti koje u 2012., Međunarodnoj godini energetske učinkovitosti, kako je objavljeno u Green city magazinu, poklanjaju građanima s ciljem podizanja ekološke osviještenosti i odgovornosti. . Projekt je završen svečanom dodjelom nagrada za postignuća i doprinose u zaštiti prirode i očuvanju okoliša 13. lipnja 2012.

Idejni začetnik dm green city projecta Marko Lasić Nered najavio je njegovo svečano otvaranje uoči Dana planeta Zemlje, čemu su brojni Zagrepčani i njihovi gosti uistinu mogli svjedočiti 21. travnja 2012. na zagrebačkom Cvjetnome trgu. Akciju su tada podržali i predsjednik Republike Hrvatske, Ivo Josipović, tadašnja ministrica zaštite okoliša i prirode, Mirela Holy te gradonačelnik grada Zagreba, Milan Bandić.

Što je zapravo green city project?

Green city project je nastao inicijativom grupe pojedinaca, entuzijasta, umjetnika i kreativaca čija je motivacija bila očuvanje prirode i svih njezinih ljepota. Inspirirani zelenilom, šumama, morem, parkovima i prelijepim pejzažima nastale su galerije slika, fotografije, ideje, akcije i projekti koje smo realizirali pod jednim zajedničkim imenom. Već tradicionalno, ovogodišnji, treći po redu, green city project započinje obilježavanjem Dana planeta Zemlje i nastavlja se kroz niz događanja na Dan zaštite prirode i Dan očuvanja okoliša. Kruna projekta je dodjela green city nagrada kojom se odaju priznanja najistaknutijim pojedincima i kompanijama na polju ekološkog angažmana. Svrha svakog od događaja je okupljanje što većeg broja posjetitelja kojima će se na zanimljiv način prezentirati neki od aktualnih problema te zajednički pronaći alternative i rješenja.“ – Green city magazine (2012.)

Dm green city dodjela nagrada 2012.

Kao što je već spomenuto, dm green city dodjela nagrada kruna je projekta koji uključuje razna ekološki odgovorna događanja, akcije i inicijative. Organizatori na taj način prepoznaju i vrednuju kreativan rad koji naglašava važnost društvene i ekološke odgovornosti u bilo kojem sektoru poslovanja i djelovanja te nagrađuju ekološki najodgovornije organizacije i pojedince, prema izboru stručnog žirija.

Ovogodišnja svečana dodjela nagrada održala se 13. lipnja u dvorani Tucman, u Zagrebu. Nagrade su dodijeljene u osam kategorija: 1. najbolji eko edukativni projekt, 2. najbolja eko akcija, 3. najbolja eko fotografija, 4. najbolji eko dokumentarni film, 5. korporativno dostignuće u zaštiti okoliša, 6. najbolja eko kampanja, 7. najbolji eko proizvod, 8. grand prix – posebna nagrada pobjedniku svih pobjednika.

Gospodarska škola Čakovec ponosno je sudjelovala u ovom projektu prijavivši se na nagradni natječaj u čak četiri kategorije. Za najbolji eko edukativni projekt prijavljena je hvalevrijedna akcija čišćenja „Volim šumu“ u organizaciji škole koja odražava snažnu poruku o ekološkoj osviještenosti i odgovornosti učenika i djelatnika škole te služi kao vrijedan primjer i poticaj ostalim školama u Hrvatskoj. U kategoriji za najbolju eko akciju škola je konkurirala prekrasnim uređenjem okoliša škole, brižnim razvrstavanjem otpada i sudjelovanjem u ekološkoj akciji „Zelena čistka“ prilikom koje su učenici i djelatnici škole vrijedno čistili okoliš bivše čakovečke vojarne. Za najbolju eko fotografiju prijavljeni su radovi Dorotee Tompoš i Josipa Kranjčeca, učenika 2.F razreda, pod mentorstvom profesorice Nives Kocijan, a mentorica se u ovoj kategoriji okušala i samostalno svojim radovima. Kao najbolji eko proizvod predstavljeni su školski proizvodi od lavande. Upravo u ovoj kategoriji Gospodarska škola postigla je veliki uspjeh uvrstivši se među prva tri mjesta. Krasan rezultat, a još veći time što je škola ravnopravno konkurirala tvrtkama. Nažalost, prvo mjesto odnijela je kompanija S.T.P. sa svojim plutajućim zelenim otokom – Molok, no uspjeh škole time nije ništa manji.

U prijavi škole za ovu kategoriju opisan je cijeli proces proizvodnje, od ekološkog uzgoja lavande na školskoj ekonomiji u Mihovljanu, preko berbe i sušenja pod budnim okom profesorice Karmele Radošević pa sve do maštovitih finalnih proizvoda čiju izradu nadgleda profesorica Jadranka Prošev. Spomenute profesorice su i glavne pokretačice cijele proizvodnje, a u radu s lavandom, točnije izradi aranžmana i vjenčića, angažirala se i profesorica Ljiljana Škrobar. Važno je istaknuti da svega toga ne bi bilo bez marljivih i kreativnih učenika čiji rad je lijepo opisan i dočaran fotografijama priloženima u prijavi na natječaj. Ponosno su spomenuti učenici s posebnim potrebama koji osim što također vrijedno sudjeluju u izradi proizvoda, predstavljaju ih sa školskom zadrugom na raznim skupovima i drugim događanjima.

Stručni žiri je očito prepoznao ovu malu, ali itekako vrijednu eko proizvodnju što je učenicima i profesoricama, a i cijeloj školi, veliko priznanje i poticaj za daljnji rad.

Veliki uspjeh postigla je i profesorica Nives Kocijan uvrstivši se također među prva tri mjesta u kategoriji za najbolju eko fotografiju. Svojim predivnim fotografijama i opisima istih zasigurno je očarala žiri i zasluženo se našla pri samom vrhu. U toj kategoriji prvo mjesto osvojila je udruga „Argonauta“.

Na svečanu dodjelu dm green city nagrada u Zagrebu pozvane su spomenuta profesorica Kocijan i profesorica Katja Sklepić koja je osmislila prijave za navedene kategorije i predstavila školu u ovom projektu. S veseljem su se odazvale i prenijele rezultate i utiske ostalim djelatnicima škole.

Izvor fotografija: http://www.dmgreencity.com/program/green-city-awards/

Izvor: Katja Sklepić, autorica teksta