JOŠ JEDNA U NIZU MOBILNOSTI U GOSPODARSKOJ ŠKOLI
Autor: Željka Mihalic, 22. 10. 2019.

Prva dva tjedna u listopadu četiri učenice krojačkog usmjerenja Gospodarske škole provele su u prekrasnom gradiću Saint Jean de Luzu na jugozapadu Francuske. U  mobilnosti su sudjelovale učenice Stjepana Telebuh i Evita Zorec iz 3. KO razreda te Lucija Bakač i Sara Čurin iz 2. KO razreda. U pratnji učenica bila je nastavnica Ana-Marija Bogdanović. Mobilnosti su provedene u okviru ERASMUS+ projekta Gibajmo 4.

Vrijeme provedeno na mobilnosti prošlo je vrlo brzo. Učenice su uživale upoznavajući francuske gradove Bordeaux, Bayonne, Biarritz i, naravno, Saint Jean de Luz te španjolske gradove San Sebastian i Bilbao.

Glavni cilj mobilnosti bilo je usavršavanje u struci pa su tako učenice svaki radni dan provodile u krojačkim radionicama škole LP Ramiro Arrue, gdje su imale prilike naučiti nove tehnike rada. Izradile su temeljni kroj za suknju, pripremile su kroj za mornarske hlače te modelirale kroj za kombinezon. Sve te krojeve napravile su prema vlastitim mjerama te na posljetku i izradile sve te odjevne predmete. Osim praktičnog dijela naukovanja učenice su se imale prilike dodatno obrazovati i na sajmu inovacije u tekstilu gdje su, primjerice, vidjele tkanine izrađene od različitih vrsta voća (ananas, naranča...), ali i tehniku bojenja tekstila indigo bojilima.

Škola domaćin svake godine organizira proslavu ERASMUS + dana pa je tako ove godine organizirala natjecanje mladih dizajnera iz cijele Europe. Naše učenice Lucija Bakač, Sara Čurin i Ivana Geci odlučile su prihvatiti izazov i prijaviti se na natjecanje. Prije same mobilnosti svaka od njih trebala je osmisliti i izraditi po dva odjevna kompleta na zadanu temu. Predstavljanje njihovih kreacija nije prošlo nezamijećeno. Djevojke su na licu mjesta dobile ponude za kupnju predstavljenih odjevnih predmeta i narudžbe za izradu novih.

Uz obrazovanje u struci učenice su otkrivale različite zanimljivosti o zemlji domaćinu, a bilo je i nezaboravnih trenutaka kao što je prvi let zrakoplovom ili pak kupanje u Atlantskom oceanu.

U svakom slučaju bila je to mobilnost za pamćenje. Naše se učenice vesele kraju nastavne godine kad učenice iz škole LP Ramiro Arrue ponovo dolaze u posjet Gospodarskoj školi.