Erasmus+, nastavnice Gospodarske škole Čakovec u Španjolskoj, 6. – 10.5.2019.
Autor: Željka Mihalic, 20. 5. 2019.

Andaluzija, zemlja flamenka, koride, konja, sherry vina i tapasa.

Treći transnacionalni sastanak Erasmus+ KA2 projekta Migration Matters održan je u andaluzijskom gradu Puerto Realu u provinciji Cadiz. Škola domaćin bila je IES Manuel Falla iz Puerto Reala.

Na sastanku su sudjelovale četiri nastavnice Gospodarske škole - Vesna Stunković, Ivana Roža-Kermeci, Željka Mihalic i Karmenka Tomašek.

Tema sastanka bila je evaluacija i završni izvještaj dvogodišnjeg Erasmus+ projekta Migration Matters, projekta u kojem osim Gospodarske škole sudjeluju i škole iz Španjolske, Portugala, Francuske, Njemačke, Poljske, Litve, Grčke i Italije.

Migracija ljudi vrlo je aktualna tema u tom dijelu Španjolske, s obzirom na to da se Andaluzija nalazi vrlo blizu Afrike, a bogata povijest posvuda je ostavila tragove.

Grad Cádiz smatra se najstarijim stalno naseljenim naseljem u zapadnoj Europi, a i Kristofor Kolumbo krenuo je u svoju drugu ekspediciju iz tamošnje luke.

U gradu su vidljivi brojni dokazi stoljetnih prekooceanskih putovanja, vladavine različitih naroda, mješavina različitih stilova gradnje.

Prvi dan domaćini su nas upoznali sa školom, povijesnim i kulturnim znamenitostima grada, tradicionalnim plesom flamenkom.

Imale smo prilike sudjelovati na satu engleskog jezika i odgovarati na znatiželjna pitanja učenika o našoj kulturi, običajima, jeziku.

Kako bismo se bolje upoznali s temom migracija ljudi, posjetili smo grad Tarifu, najjužniji grad Europe, koji je od Afrike, točnije Maroka udaljen svega 14 km.

U Crvenom križu u Tarifi upoznali su nas s cjelokupnom procedurom prihvata migranata koji gotovo svakodnevno gumenim čamcima pristižu u taj grad. Osim Crvenog križa u zbrinjavanje ljudi uključeni su i volonteri. Nakon prihvata i zbrinjavanja migranti se raspoređuju u druge prihvatne centre i uključuju u proces školovanja i integracije u društvo.

Saznali smo i s kojim se opasnostima susreću (trgovanje ljudima, prostitucija, otmica djece, lažni identiteti…).

Grad se nalazi između Atlantskog oceana i Sredozemnog mora i raj je za surfere jer je i vrlo vjetrovit. S obzirom na to da je Tarifa i turistički grad, često se događa da na plažu punu turista doplovi gumeni čamac pun migranata. U takvim slučajevima Crveni križ mora odmah reagirati i zbrinuti migrante.

Posjetili smo i Sevillu, glavni grad Andaluzije, te njezine kulturne znamenitosti: dvorac Alcazar, staru maursku palaču, park Marije Lujze te katedralu, a upoznali smo se i s andalizijskim običajima jer se tijekom dana održavala tradicionalna fiesta. Tijekom cijelog dana ljudi su se šetali gradom obučeni u tradicionalnu andaluzijsku nošnju, vozili se u kočijama, a u areni se održavala borba s bikovima, korida.

Svakodnevno smo imali priliku kušati tradicionalna španjolska jela, paelju, tostirani kruh s maslinovim uljem i rajčicom, mnogo ribe i morskih plodova, juhu salmorejo, različite tapase.

Posljednjeg dana učenici su prezentirali radove na temu Manipulacija medija o broju prispjelih migranata u Europu, lažne vijesti.

Završnom priredbom oprostili smo se od domaćina i ostalih partnera i vratili se puni dojmova u Čakovec.