« Studeni 2020 »

Modni tehničar

Modni tehničar je novi strukovni kurikulum koji je razvijen u suradnji s poslodavcima. Kod njegove izrade se vodilo računa o zahtjevima tržišta rada i mogućnostima zapošljavanja nakon školovanja. Modni tehničar gradi vlastitu modnu priču od kreativne ideje do realizacije kolekcija odjeće ili kolekcija za uređenje interijera. Tijekom školovanja usvaja znanja o tekstilnim materijalima, izradi krojeva i planiranju tijeka nastajanja novih proizvoda.  Osim vještine izrade modnih proizvoda, kroz čitavo školovanje kod učenika se potiču i razvijaju vještine promocije i prodaje odjevnih i drugih modnih proizvoda. Program je kreativan i dinamičan, potiče sklonost kreiranju odjeće i omogućuje realiziranje vlastitih kreacija.

Tijekom školovanja je učenicima omogućena uža specijalizacija odabirom izbornih modula.

Posao modnog tehničara sastoji se od:

• izrade kolekcije prema zahtjevima modnog tržišta
  • ilustriranja  različitih vrsta modnih proizvoda
  • poznavanja tekstilnih materijala i znanja o njihovoj primjeni
  • konstrukcije i modeliranja modne proizvode
  • planiranja i praćenja proizvodnih procesa
  • poznavanja i primjene suvremenih računalnih alata i programa
  • vještine organizacije i vođenja modne tvrtke.

Prema Pravilniku o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole predmeti koji se posebno vrednuju kod upisa u srednje škole su:

• kemija
  • likovna kultura
  • tehnička kultura.

Nakon završetka školovanja modni tehničar ima različite mogućnosti zaposlenja.

Mogućnost nastavka školovanja

Nakon završetka škole i položenih ispita državne mature, moguće je nastaviti školovanje na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu, fakultetima iz područja likovne umjetnosti, ali i svim drugim fakultetima i veleučilištima.

Također je moguće položiti majstorski ispit (diploma o majstorskom zvanju) koji omogućuje samostalno otvaranje i vođenje vlastite djelatnosti te vođenje djelatnosti za drugog obrtnika.

NASTAVNI PLAN