Migration Matters – susret u Francuskoj
Autor: Željka Mihalic, 31. 10. 2018.

U okviru Erasmus+ projekta Migration Matters, nastavnice Natalija Varga i Željka Mihalic s učenicima Marijem Moharićem i Sašom Martinjaš sudjelovale su na susretu članova projektnih timova u francuskom gradu Tarbesu.

Tema sastanka bila je "Migracijska zanimanja", a rezultat sastanka bila je e-knjiga. Zadatak svakog tima prije puta bio je napraviti intervju s osobama čije je zanimanje vezano uz migracije ili s hodočasnicima. Naši su učenici odabrali sezonskog radnika – učenika naše škole, Darija Perčića koji već treću godinu za redom sudjeluje u berbi jabuka u Poljskoj i nastavnicu Vesnu Stunković (ujedno i koordinatoricu projekta) koja je prošle godine prošla put Santiaga de Compostele.

Na radionicama organiziranim u srednjoj školi u Tarbesu učenici su intervjue pretvorili u e-knjige u obliku stripa. Uz to što su u radu s vršnjacima iz drugih zemalja saznali zbog čega se ljudi odlučuju na migracije, učenici su u svakodnevnim razgovorima s učenicima poboljšali i svoje jezične vještine.

Osim rada na e-knjigama, za sve sudionike projekta organiziran je i razgled Lourdesa te izlet na najviši vrh Francuske Pic du Midi (2877m) i obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo koje se bavi proizvodnjom džema.

Budući da je tema projekta migracije, u Lourdesu nas je dočekao hodočasnik koji nam je ispričao svoje iskustvo hodočašćenja, na vrhu Pireneja saznali smo od astrofizičara da njihov posao zahtijeva neprestano seljenje (migracije), a na farmi džema dočekala nas je studentica iz SAD-a koja već drugu godinu za redom sezonski dolazi na rad u Francusku.

Održan je i sastanak članova projektnih timova te su dogovoreni detalji sastanka u Poljskoj koji će se održati u prosincu.

Posljednji dan mobilnosti sudionici su se oprostili uz večeru koju su pripremile članice udruge migranata.