« Svibanj 2018 »

Partnerstvo sa Srednjom školom Topusko u projektu "Prouči povijest, razvij turizam"
Autor: ŽELJKA MIHALIC, 13. 5. 2018.

Srednja škola Topusko u suradnji sa Gospodarskom školom Čakovec i pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma provodi projekt „Prouči povijest, razvij turizam“.

Kroz ovaj projekt provode se brojni ciljevi. Jedan od njih je stvaranje turističke i kulturno-povijesne atrakcije 200-te obljetnice dolaska cara Franje I. u Topusko.

Projekt je prigodnim programom predstavljen u Srednjoj školi Topusko povodom Dana škole. Sve je bilo u znaku događaja koji je od povijesnog značaja za Topusko: dramsko scenski prikaz, vožnja kočijom, prigodno slikanje s carom i gastronomska ponuda autentična iz prve polovice 19. stoljeća.

U projekt su uključeni naši učenici zanimanja frizer, kozmetičar, krojač i cvjećar. Monika Blažić, Karla Juršić, Ivana Oršuš, Petra Turk, Patricija Vidra, Klara Škvorc, Viktorija Goričanec, Monika Tomašek, Doroteja Herman i Dijana Halabarec.

Učenike koji su bili odjeveni u autentične odore iz prve polovice 19. stoljeća, kao i učenike odjevene u kostim cara Franje I. i caricu Karolinu Augustu naši učenici zanimanja frizer i kozmetičar uredili su prepoznatljivim povijesnim frizurama i šminkom. Krojači su pripremili odjeću za cara, a cvjećari aranžirali stolove i kočiju kojom su se provozali car i carica.

Pomoć učenicama u realizaciji projekta su njihove mentorice Nives Kocijan, Nikolina Makovec, Karmela Radošević, Katica Korunek i Jadranka Prošev.

Kulturnu-povijesnu atrakciju učenici će prirediti i 15. lipnja 2018. povodom obilježavanja Dana Općine Topusko.