PROJEKT AGROEDUCA Stručna ekskurzija u Toskanu
Autor: Željka Mihalic, 20. 9. 2016.

U okviru projekta Agroeduca (Jačanje kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih – faza II), vrijednog više od 2,5 milijuna kuna, nastavnici Gospodarske škole, kao nositelja projekta, te nastavnici škola patrnera Prirodoslovne škole Karlovac i Srednje škole Bedekovčina, početkom rujna sudjelovali su u stručnoj ekskurziji u Toskanu.

U sklopu stručnog usavršavanja tijekom četverodnevnog putovanja posjetili smo vinariju Vinakras u Sežani poznatu po kvalitetnim i priznatim crnim vinima. Uz stručno vodstvo sudionici ekskurzije razgledali su podrum i upoznali se s tehnologijom proizvodnje vina, likera i pjenušca. Od Slovenije smo se oprostili degustacijom izabranih vina.

U Italiji je stručni dio započeo u rasadniku ukrasnog bilja Sandro Bruschi vivaio, jednom od najvećih u Toskani. Razgledavanje proizvodnje dendrološkog bilja oduševilo je nastavnike hortikulture. Uspostavljeni su kontakti i postignuti prvi dogovori za nastavak suradnje u okviru projekta Erasmus + preko kojeg će učenici i nastavnici Gospodarske škole obavljati stručnu praksu tijekom iduće godine.

Teškoće u poljoprivredi i snalaženje malih proizvođača uspjeli smo si dočarati obilaskom obiteljskog gospodarstva koje se bavi maslinarstvom i vinogradarstvom. Zaokružena proizvodnja i prodaja na kućnom pragu kao dio turističke ponude je i u Italiji gotovo jedini način za opstanak na velikom tržištu. Život poljoprivrednika i u najbogatijoj talijanskoj regiji je mukotrpan i sa „sedmodnevnim“ radnim tjednom.

Turistički dio putovanja obuhvatio je posjet Bologni, najstarijem sveučilišnom gradu, te Nacionalnom parku Cinque Terre.

Najdublji dojam na turiste iz čitavog svijeta ostavlja arhitektura i bogato umjetničko nasljeđe Firence, glavnog grada Toskane i kolijevke renesanse.

Kako bi dobili cjelovitiju sliku ovog područja uz stručno vođenje posjetili smo još i gradove Pisu i Luccu u kojima se isprepliće povijesno nasljeđe i kontinuitet gradskog života više od 2500 godina.

Tom ekskurzijom nastavnici su završili još jedan oblik stručnog usavršavanja i edukacije koje će im pomoći u prenošenju novih znanja svojim učenicima polaznicima stručnog osposobljavanja.