Ostvarena prva mobilnost projekta Connect, share and get enlighted
Autor: Velimir Posavec, 21. 11. 2015.

Gospodarska škola od ove školske godine partner je u projektu Connect, share and get enlighted (Spajaj, dijeli i budi prosvijetljen). Uz Gospodarsku školu, u projektu sudjeluju srednje škole iz Turske, Italije, Bugarske, Poljske, Slovačke i Portugala.  Svim partnerima zajednički je cilj ukazati na negativne aspekte društvenih medija te utjecati na njihovo korištenje u svrhu obrazovanja, povezivanja, razmjenjivanja ideja i razvijanja i pokazivanja kreativnosti na internetu.

Svjesni smo činjenice da svi danas previše vremena provodimo na društvenim mrežama što ima negativan utjecaj na međuljudske odnose, ali i na razvoj svake osobe. S druge strane, internet i društvene mreže izvrstan su medij za povezivanje s drugim ljudima, razmjenjivanje ideja i stjecanje novih znanja i vještina.  Tijekom sljedeće dvije godine, učenici uključeni u projekt, razmijenit će svoja iskustva putem video konferencija i e-twining platforme, izradit će i uređivati mrežnu stranicu, uređivat će zajedničke online Europske novine i kalendar, upoznat će kulturu, jezik i utjecaj društvenih mreža u zemljama partnerima.

Nastavnici iz svih partnerskih škola od 9. do 13. studenoga 2015. godine ostvarili su prvu mobilnost u srednjoj školi na jugoistoku Italije. Na prvom susretu partneri su predstavili svoju zemlju i školu, postavili su temeljne probleme vezane uz utjecaj medija i društvenih mreža. Na radnim sastancima dogovorene su aktivnosti kojima će se nastojati ostvariti postavljeni ciljevi, raspravljano je o provođenju Erasmus+ projekata i dogovoreni su termini i aktivnosti sljedećih mobilnosti.

Domaćini prve mobilnosti, nastavnici i učenici srednje škole Instituto tehnico economico Dante Alighieri iz Cerignole, pripremili su nam srdačan doček uz pjesmu, prezentaciju naše zemlje te uz nezaobilazne talijanske specijalitete poput maslina, tjestenine, mozzarelle, pizze i kolača Kinder bueno. Domaćini su se potrudili da upoznamo njihov kraj koji je poznat po poljoprivrednoj proizvodnji. Prošetali smo Cerignolom,  posjetili  katedralu, muzej, obiteljsko gospodarstvo koje se bavi maslinarstvom te tvornicu koja se bavi preradom povrća. Osobito nas je razveselila talijanska kuhinja: velike masline, mediteranska jela i domaća tjestenina. Oduševilo nas je naselje Alberobella s tradicionalnim kamenim nastambama kupolastog krova prekrivenog vapnenačkim pločama (tal. trulli). Ta netaknuta prapovijesna arhitektura nalazi se na UNESCO-ovom popisu mjesta svjetske baštine.

Ovim putem najavljujemo sljedeću mobilnost koja će se održati krajem 3. mjeseca u Turskoj.

Sve aktivnosti prve mobilnosti pogledajte u galeriji fotografija.

Izvor: Sanja Borko, prof.