Iskustvo sa stručnog usavršavanja u Španjolskoj od 2. do 6. rujna 2013.
Autor: Vesna Stunković, 27. 9. 2013.

Agencija za mobilnost i programe EU dodijelila mi je stipendiju za odlazak na stručno usavršavanje u grad Benidorm u Španjolskoj. Tema stručnog usavršavanja bila je Building research-based MOODLE materials in MST.

Boraveći tjedan dana na stručnom usavršavanju imala sam priliku upoznati se s kolegama iz raznih europskih zemalja, a uz odličnu organizaciju nastave, radionica, posjeta i obilazaka okolice steći nova iskustva i znanja.

Program Comenius dio je Programa za cjeloživotno učenje EU, a namijenjen je nastavnom i nenastavnom osoblju u predškolskom odgoju, osnovnom i srednjem općem školskom obrazovanju s ciljem usavršavanja njihovih praktičnih i profesionalnih vještina te proširenja znanja o odgojno-obrazovnim sustavima u Europi. Jedan od ciljeva seminara bio je potaknuti sudionike na razvoj nastavnih materijala pomoću e-learning alata.

Seminar se održavao u srednjoj strukovnoj školi IES Mediterranea u Benidormu, gradu na obali Sredozemnog mora, a ujedno i najvećem španjolskom ljetovalištu.

Na seminaru je sudjelovalo 18 nastavnika iz 12 zemalja: iz Hrvatske, Italije, Poljske, Grčke, Belgije, Finske, Nizozemske, Austrije, Njemačke, Rumunjske i Turske. Predavači su bili iz Španjolske, Slovenije i Irske.

Program seminara obuhvaćao je rad u „Moodle“ platformi, radionice, rad u grupama, izradu nastavnih materijala korištenjem Moodle alata te obilazak Benidorma i Altheeja.

Osim službenog dijela seminara, zanimljivo je iskustvo druženja s kolegama iz drugih europskih zemalja u opuštenoj atmosferi uz nacionalnu španjolsku kuhinju, tapasei “paelju”.

Preporučila bih svim kolegama da se prijave na sudjelovanje na ovakvim aktivnostima kako bi proširili vidokrug svojeg znanja i oplemenili svoj profesionalni i privatni život.

Vesna Stunković, prof.

Financijska potpora dobivena je u sklopu Programa za cjeloživotno učenje preko Agencije za mobilnost i programme Europske unije.

Sadržaj ovog članka isljučiva je odgovornost autorice, a Agencija za mobilnost i programe Europske unije i Europska komisija nisu odgovorne za načine na koje bi se te informacije mogle koristiti.