Eko vožnja je zakon
Autor: Velimir Posavec, 12. 6. 2013.

Projekt Eko vožnja je zakon pokrenula je Škola za cestovni promet Zagreb u suradnji s partnerima Gospodarskom školom Čakovec, Prvom srednjom školom Beli Manastir i Strojarskom i prometnom školom Varaždin. Koordinator projekta za našu školu je Renato Vinko, magistar inženjer prometa.

Cilj projekta je jačanje postojećeg obrazovnog sustava unutar strukovnih škola u podsektoru cestovnog prometa da bi se podigla razina ekološke svijesti o racionalnoj vožnji jačanjem kompetencija nastavnika za prenošenje relevantnog znanja vezanog uz promjene načina vožnje radi zaštite okoliša. Projekt je započeo 22. rujna 2012. godine, a završit će 21. rujna 2013. godine.

Projekt Eko vožnja je zakon! financira EU u okviru IPA programa, sheme za dodjelu bespovratnih sredstava  - Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada/gospodarstva s ciljem unapređenja ekološke svijesti vozača.

Dosad je u sklopu projekta educirano 5 nastavnika prometne skupine predmeta i instruktora vožnje na tečajevima sigurne vožnje (Renato Vinko, Ivana Jančec, Miljenko Fric, Stjepan Novak i Ivica Mlinarić), a instruktor vožnje Stjepan Novak dodatno je educiran kao instruktor EKO vožnje.

U školski kamion je ugrađen uređaj za praćenje eko načina vožnje polaznika koji se osposobljavaju za vozače motornih vozila. Opremljen je prometni kabinet sa 8 računala te programskom podrškom za praćenje i analiziranje rada školskog kamiona. Također je nabavljen simulator digitalnog tahografa s potrebnom opremom i priborom.

Pokrenute su dvije skupine izvannastavnih aktivnosti (tehničar cestovnog prometa i vozač motornog vozila) koje prate realizaciju eko vožnje i usmjeravaju instruktore i polaznike postizanju boljih rezultata u primjeni eko vožnje.

U školi je provedeno natjecanje učenika u sklopu eko vožnje gdje su učenici pokazali zavidna znanja u svim segmentima eko vožnje. Najbolji na školskom natjecanju su:

• Denis Žnidar i Majkl Kodba iz 3. CP razreda
  • Nenad Novak i Antonio Kranjec iz 4. CP razreda
  • Luka Posavec, Matija Perko, Andreas Bubek i Ingo Janči iz 3.VO razreda
  • Marcco Trojak i Stjepan Krhač iz 2.VO razreda.

Najboljim učenicima organiziran je stručan posjet učenika prodajnim salonima u Zagrebu (MAN Hrvatska i Porsche Hrvatska) gdje su učenici mogli saznati novitete u kamionskoj i automobilskoj industriji koji utječu na smanjenje emisije štetnih plinova kao posljedica smanjenja potrošnje goriva. Također su posjetili poduzeće Čistoća Zagreb koja primjenjuje uređaje za praćenje rada vozila i vozača te je spremna educirati vozače o eko vožnji u Zagrebu.

U sklopu projekta održano je i partnersko natjecanje na kojem su našu školu uspješno zastupali učenici Denis Žnidar i Luka Posavec.

Podizanju kvalitete nastave o eko vožnji uvelike će pomoći i izrada posebnog udžbenika Kako upravljati vozilom uz primjenu eko vožnje? te priručnika za mlade Zašto je eko vožnja moj izbor? koji će uskoro biti u primjeni, a o projektu je snimljen i edukativan film. Film pogledajte na ovom linku. Sve informacije o projektu dostupne su i na posebno izrađenoj internetskoj stranici www.eko-voznja.com.

Kompletan album fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Vinko Renato, prof.